Україна мирна держава і їй не байдужа доля тих країн світу, на території яких сьогодні лунають постріли, підриваються снаряди та міни, гинуть люди, де загалом нестабільна внутрішньополітична обстановка. Народ цих країн мріє про мир і спокій на своїй землі, тому звертається до міжнародних організацій за допомогою у стабілізуванні ситуації, що склалася.
Україна розпочала свою миротворчу діяльність майже з того дня, коли отримала свою довгоочікувану Незалежність.
З липня 1992 року Верховною Радою України була затверджена постанова «Про участь батальйонів Збройних Сил України в Миротворчих Силах Організацій Об'єднаних Націй у зонах конфліктів на території колишньої Югославії». Це знаменувало початок широкої миротворчої діяльності України. Всі ці роки, співпрацюючи з різноманітними міжнародними організаціями, українські миротворці забезпечують стабільність у різних куточках планети, тим самим поширюючи авторитет Батьківщини, даруючи мир народам світу. Саме тому Указом Президента України від ЗО квітня 2003 року встановлено дату шанування українських миротворців — 29 травня, адже саме цього дня миротворців вітає весь світ, завдячуючи їм за їх благу справу заради миру -
Мир. Для багатьох народів це слово являється самим жаданим і світлим.
Там, де чути постріли, де гинуть ні в чому невинні люди, підриваються на мінах діти — миру знають ціну. Саме тоді, коли сторони, що ворогують, не можуть знайти порозуміння і зупинити запеклу боротьбу, а мирне населення втомлюється від страждань, сліз, розрухи та втрати близьких, на допомогу в регулюванні конфлікту і для встановлення стабільності вводяться миротворчі контингенти.
Українські миротворці вже неодноразово довели свій професіоналізм у наведенні миру та стабільності в різних регіонах. Вони гідно виконують благородну місію, гордо несучи прапор миру. За весь цей час почесний обов'язок миротворця виконало понад 20000 українських вояків. Ці люди проходили службу в складних умовах, адже кожна країна, де доводилось виконувати миротворчий обов'язок українцям, відрізнялись не тільки складним військово-політичним і внутрішнім становищем, а й суворими кліматичними умовами. Та українські миротворці, не шкодуючи своїх сил і здоров'я, а інколи і власного життя, налагоджували мир на чужих землях.
На плечі миротворців покладається безліч відповідальних завдань, від успішного виконання яких залежить врегулювання проблемної ситуації. Тож з дня в день, наближаючи мир в багатьох куточках світу, вирушають українські миротворці на завдання. Вони забезпечують проведення конвоїв з вантажами гуманітарної допомоги, сприяють припиненню бойових дій та нормалізації ситуації у країні, залучаються до патрулювання в зонах відповідальності.
В залежності від країни та військово-політичної обстановки, що в ній склалася, завдання миротворців мали свої нюанси. Але всі вони були спрямовані лише на одне — підтримання миру та стабільності. Як приклад, під час миротворчої місії у м. Сараєво та Боснії і Герцеговині особовий склад миротворчого контингенту, окрім виконання миротворчих завдань, брав участь у відбудові, реконструкції та відновленні лікарні і школи, ремонті доріг, ліній електромережі, наданні медичної допомоги населенню тощо.
Те, що кожна країна після ведення на її території довготривалих воєнних дій. перетворюється у своєрідну заміновану зону, зрозуміло кожному. І коли вже здавалося б, що мир настав, і триває відбудова і відновлення економіки та інфраструктури країни, все ж таки продовжують гинути мирні люди. Причиною їх смерті здебільшого стають міни, гранати та снаряди, що «зачаїлися» у землі.
Саме тому для українських миротворців в таких країнах, де внутрішня обстановка досягла стабільності, одним з головних завдань залишається позначення районів мінних полів та місць знаходження нерозмінованих вибухових пристроїв, їх розмінування.
У кожній країні, де б не ступала нога українського миротворця, мирне населення зустрічало наших вояків з радістю. Наші миротворці дійсно несли мир цим людям, виділяючись при цьому людяністю, порядністю і високою честю українського воїна. Українці у Косово вели контроль за пересуванням та безпекою мирного населення, супроводжували дітей до шкіл, супроводжували сербське населення під час їхнього пересування через зону проживання албанців, забезпечували безпеку гуманітарних вантажів. Люди це пам'ятають і знають, що в разі труднощів завжди можуть розраховувати на українських миротворців.
Добро українців пам'ятають народи багатьох країн, які не заради обізнаності, а заради щирої вдячності вивчили зігріваюче серце слово «дякую». Це слово та Україну, як крашу з її прекрасними людьми, якими є наші миротворці, знають у Боснії і Герцеговині, Хорватії, Східній Словенії, Косово в Європі, Анголі, Сьєрра-Леоне та Ліберії на Африканському континенті, а також в Південному Лівані, Кувейті та Іраку на Близькому Сході.
Географія виконання миротворчих завдань нашими військовослужбовцями є доволі широкою. Це свідчить про те, що вони знають свою справу і успішно її виконують. Про це свідчать і відгуки військовослужбовців інших країн, які плечем до плеча разом з українськими миротворцями виконують благородну місію. Слушної думки про Україну та її Збройні Сили і керівники міжнародних організацій, які неодноразово переконувались у професіоналізмі наших вояків, їх дисциплінованості та прагненні успішно виконувати завдання щодо стабілізації воєнних конфліктів та встановленні миру у відповідних зонах.
Події в Іраку налаштовують українських вояків на відповідальність і дисциплінованість. Там люди знають ціну життю, дружбі, миру, тому намагаються прискорити той час, коли у цій країні стихнуть вибухи і настане мирне життя. На сьогоднішній день миротворчість приносить Україні не тільки визнання і міжнародний авторитет, а й чималі кошти. За 12 років незалежності казна нашої країни завдячуючи миротворцям поповнилась на $223 млн. 400 тисяч. 00Н відшкодувала Україні за виконання завдань у Миротворчих місіях майже $40 мільйонів.
Але Україна не заради коштів брала, бере і буде брати участь у миротворчій діяльності. Це є ще одним доказом того, що Україна і її Збройні Сили визнані у світі. Це є повага і довіра до нас. Міжнародні організації знають, що нам можна і потрібно доручати відповідальні миротворчі завдання.
Інтегрування у глобальні світові процеси з підтримання миру та безпеки тільки сприяє сьогоднішній інтеграції України до євроатлантичних структур та систем європейської безпеки.
І нехай минають роки, тривають ротації, змінюються військовослужбовці, які залучаються до участі у миротворчих операціях, не зміниться лише одне поняття — українці — це люди, які несуть мир.
Немає коментарів:
Дописати коментар