Проблеми протистояння терористичним діям. Частина 3

За свою історію тероризм мав багато облич, і сьогодні суспільство зштовхується не з одним, а з різними його видами.По - перше, ідеологічний, або соціально-революційний тероризм, що ставить за мету досягнення соціальних, політичних чи економічних змін всередині тієї чи іншої держави. Цей вид тероризму може бути як ультралівий (наприклад організація «Аксьон дірект» у Франції або група Баадер-Майнхофф і РАФ у ФНР), так і ультраправий (неофашистські угруповування в Європі, деякі організації всередині ку-клукс-клану в США).

По-друге, це етнічний тероризм, що ставить для свого етносу мету одержати незалежність. Це, насамперед, ІРА, ЕТА, ТВТІ, КРП, підібні угруповання є всередені сикхської общини в Індії, вірменської общини в Туреччині, і в цілій низці інших країн.

По-третє, релігійний тероризм, коли угруповання, які сповідують ту чи іншу релігію, намагаються якщо не скинути, то у будь-якому випадку провадити боротьбу проти країн, де державною є інша релігія, або де панує не ортодоксальний різновид тієї ж релігії. Найбільшу занепокоєність у світі сьогодні викликає ісламський екстремізм, що охоплює майже 150 неурядових організацій клерикально-політичного профілю, що мають два основних напрямки: сунітський, який тяжіє до Саудовської Аравії (на зразок створеної в Єгипті у 20-х роках ХХ ст. асоціації «Брати - Мусульмани»); шиїтський, що виступає з позицій ісламської революції (наприклад «Хезболлах», «Аль - Джихад аль - ісламі»). У цілому ісламський екстремизм погрожує сьогодні близько 15 країнам і несе відповідальність за 80% терористичних актів у світі.

По-четверте, існують терористичні групи, які борються проти одного конкретного явища. Так, останніми роками в Європі з’явилися угруповання, які виступають проти збруднення навколишнього середовища, вбивства тварин, будівництва ядерних об’єктів засобами цілком терористичними.

По-п’яте, тероризм, що підтримується державою. Він характеризується підтримкою акцій терористичної організації однією або кількома державами. Це стосується передусім таких держав як Лівія, Іран, Судан і деяких інших. Так, наприклад, іранський меджліс із 1986 року щорічно виділяє 100 млн. доларів на допомогу групам, опозиційно налаштованим по відношеню до мирного процесу на Близькому Сході. На території Ірану діють 11 таборів для терористів, де готується близько 5 тисяч чоловік, причому майже 500 з них спеціалізуються на виробництві бомб, які використовуються самогубцями. Ті, що навчаються, прибувають з Ірану, Лівії, Алжиру, Судану, Туреччини, Єгипту, Сірії, Лівану, Іорданії, сектора Газа і Саудовської Аравії. Як повідомлялося у західній пресі, у таборі Імамалі, розташованому у східному районі м. Тегеран, планується більшість терористичних актів, які вчиняються у світі.

Що стосується засобів і форм терористичних дій, то можна простежити таку тенденцію. На початку становлення серед основних засобів впливу радикалів на владу були кінжал, револьвер, бомба. «Ядерний тероризм» є одним з перспективних напрямків розвитку тероризму. З’явився і новий вид тероризму,руйнівна сила і тактичні засоби якого незмірно вищі. Сучасні розвинені суспільства дуже залежні від електронних баз даних, аналізу і передачі інформації. Якщо новий тероризм спрямує свою енергію на інформаційну війну, то його руйнівна сила буде найбільшою, ніж будь-коли у минулому, більшою навіть, ніж при використанні бактеріологічної і хімічної зброї.

Немає коментарів:

Дописати коментар


Интернет реклама УБС

Прихильники