Ідея Батьківщини, патріотизму і громадянської свідомості - пріоритетні цінності сумлінного служіння воїна українському народові.
Духовні основи виховання, уявлення людини про найвищу досконалість як зразок, мета і сенс її життя концентруються в ідеях, ідеалах, а єдина загальнонародна ідея духовно цементує суспільство і Збройні Сили України, сприяє їх цілісності. Ідея, що об'єднує народ, повинна бути в суспільній свідомості, слугувати каталізатором добрих справ і великих звершень. Вплив таких ідей на різні прошарки суспільства, зокрема армію, великий. Без ідейного обґрунтування неможливі реформування і розбудова Збройних Сил України в інтересах зміцнення безпеки держави, військове виховання, перемога на війні.
Основоположна ідея не може бути ненаціональною, бо вплив на воїна здійснюється не безпосередньо, а через духовні стрижні, властиві даному народові. Цей духовний уклад включає сукупність тих загальних традицій, ідей, почуттів, вірувань народу, що нерідко їх називають його "душею". Саме поняття "Батьківщина", пов'язане з утворенням "національної душі", що в психології та буденній свідомості означає внутрішній світ людини, риси особистості тощо, властиві загалом народові. Тому досягнення виховної роботи, накопичені в арміях інших країн, необхідно сприймати критично, творчо, ґрунтуючись на власних і усвідомлюючи певні особливості світобачення інших народів.
Виходячи з цього у свідомості воїна повинна існувати ідея Батьківщини-України. Шлях до усвідомлення її у кожної людини індивідуальний. "Казенний патріотизм" далеко не завжди пробуджує і виховує почуття Батьківщини. Вихователям необхідно пробуджувати і виховувати в душах воїнів почуття Батьківщини. При цьому кожен вихователь має бути сам щирим і переконаним патріотом, професіоналам своєї справи, що вміє переконливо, послідовно і просто розкривати воїнам справжню гідність Батьківщини, яка заслуговує на поклоніння, повагу, любов. Обґрунтування ідеї Батьківщини передбачає висвітлення її історичного розвитку, державного значення, її священної сутності для громадянина України.
Звертаючись до нашої історії, необхідно підкреслити, що давні русичі, розкриваючи свою любов до Батьківщини, концентрували це в понятті морально-релігійного ідеалу "Свята Русь". Вона відображала духовно-моральний ідеал, домінування духовного над матеріальним, прагнення до святості.
Духовна спадщина Київської Русі свідчить про святість, як вищий ідеал поведінки людини, своєрідний духовний кодекс. Національний ідеал українські патріоти вбачали не в наживанні матеріальних багатств, а в глибині і чистоті людської душі. Масовий подвиг проявив український народ в роки другої світової війни 1939-1945 рр.
Духовні аспекти консолідації нації, протидіючи нігілістичному ставленню до історії України, держави, суспільних ідеалів, дуже важливі для оборони України, усвідомлення військовослужбовцями свого покликання, призначення, обов'язку сумлінно служити Україні, українському народові. Навіть найсуворіша дисципліна не зможе створити армію і примусити її воювати, якщо воїни не будуть об'єднані внутрішнім почуттям солідарності, не усвідомлять себе частиною єдиної нації. Любов до Батьківщини, віра в те, що вона вирішить всі поставлені перед державою завдання, що народ подолає існуючі негаразди в різних сферах життєдіяльності, передбачає критичне висвітлення прорахунків і недоліків в суспільстві, армії, конкретній військовій структурі.
Людей, які по-справжньому люблять Батьківщину, слід вчити і на помилках свого народу. При висвітленні негараздів треба пам'ятати, що існує різного роду критика. У Збройних Силах України повинна розвиватись критика конструктивна, творча, що сприяє подоланню негативних явищ, процесів та тенденцій. Не можна бути стороннім спостерігачем, який систематично лише дорікає всім за те, що "не зуміли створити таку державу, яка б заслуговувала на мою любов".
Істотне місце серед ідей, що складуть основу військово-патріотичного виховання, належить ідеї держави. Держава в духовній суті є Батьківщина, оформлена і об'єднана публічним правом. Збройні Сили згідно із Конституцією і законами України, е військовою державною структурою. В ст. 17 Конституції України стисло і чітко сформульовано: "Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України". Принципово важлива інша конституційна норма функціонування Збройних Сил України: "Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей".
Конституційні положення конкретизуються в законах нашої держави. Збройні Сили згідно з законами України "Про оборону України", "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" розглядають військову службу як особливий вид державної служби, а ухилення від неї, порушення вимог військових статутів, інші військові злочини підлягають під ознаки кримінальної відповідальності.
Своєрідним законом діяльності Збройних Сил України, що визначає її напрямки та завдання, є Державна програма реформування та розвитку Збройних Сил України.
Функціональні обов'язки військовослужбовців розкриваються у військових статутах, наказах Міністра оборони, відповідних інструкціях. В реалізації цих законів, програм і наказів істотну роль відіграє людський фактор, зокрема сумлінне служіння воїна Батьківщині.
Військовослужбовець, який виконує свою державну службу проти власної волі, без відповідних переконань і підтримки української національної ідеї, є духовно бідним.
Доля тих держав і інститутів, які не мають виховних засобів, незавидна, оскільки в таких формуваннях ігноруються духовність, державність, патріотизм. Тому багато держав має у своїх збройних силах потужні структури, що займаються державною інформаційною діяльністю. Це пояснюється тим, що армія-державне формування, яке не може бути поза державною політикою.
Враховуючи це, у виховній роботі чільне місце має належати роз'ясненню сутності української державності, національної ідеї, що втілює основи загальнолюдського прогресу на національному ґрунті, є показником високого рівня етнічної самосвідомості. Важливе значення має розкриття
змісту та спрямованості державної політики, висвітлення основних етапів становлення української державності, проблем державного будівництва, армії, її ролі в житті суспільства. Така робота збагачує систему спілкування військовослужбовців, їхні знання, сприяє виробленню ними критичного ставлення до подій і фактів історії, нових явищ суспільного життя.
Ідея Батьківщини та української державності якнайтісніше пов'язана з національним патріотизмом. Бути патріотом означає любити свою Батьківщину-Україну, з честю носити ім'я українця, робити добрі і чесні вчинки, виховувати в собі духовні, політичні, державотворчі якості. Так вважав визначний громадсько-політичний діяч В.Липинський. Здоровий національний патріотизм не треба ототожнювати з різновидом національного нігілізму по відношенню до інших націй.
У цьому зв'язку треба підкреслити, що національні інтереси України, зокрема в гуманітарній сфері, включають:
створення громадянського суспільства, підвищення ефективності державної влади та місцевого самоврядування, розвиток демократичних інститутів для забезпечення прав і свобод людини;
досягнення національної злагоди, політичної і соціальної стабільності і гарантування прав української нації та національних меншин України;
зміцнення генофонду українського народу, його фізичного і морального здоров'я та інтелектуального потенціалу;
розвиток української нації, історичної свідомості та національної гідності українців;
розвиток етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності громадян неукраїнського походження.
Невід'ємним аспектом громадянськості є історична самосвідомість - основа військово-патріотичного виховання. Духовність, в якій використані національні духовні цінності, інтереси, традиції української культури, історичний досвід українських збройних формувань, отримує великий позитивний заряд. Спадкоємність, будучи закономірністю історичного розвитку, - це зв'язок поколінь минулого й сьогодення, запорука майбутнього. В цих процесах розкривається розуміння громадянськості, духовна спільність не лише минулих і сучасних поколінь, але й зміст духовних основ, що формуються в нових умовах. Лише тоді у воїнів з'являться дійові мотиви подолання недоліків, прагнення зробити на своєму місці якнайбільше для втілення в життя військових реформ, коли вони переконані, що громадяни України своєю працею на ратній ниві сприяють утвердженню Батьківщини, добробуту народу, досягненню особистих задумів.
Суттєвим чинником громадянської свідомості є моральні цінності - сукупність правил і норм, приписів і оцінок поведінки людей, санкціонованих суспільством і державою.
Таким чином, кожний народ творить властиві йому культуру, духовність і мораль, систему виховання людини і громадянина. Тож виховати людину, зокрема воїна - свідомого захисника України - означає пробудити в людині духовні переживання, відкрити в ній доступ у світ духовності.
Немає коментарів:
Дописати коментар