Роз’яснення порядку тимчасової зміни місця голосування (виборчої дільниці) без зміни виборчої адреси

Інформаційно-довідкові матеріали щодо роз’яснення порядку тимчасової зміни місця голосування (виборчої дільниці) без зміни виборчої адреси.

Відповідно до пункту 3 статті 7 Закону України “Про Державний реєстр виборців” за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси.
Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі.

Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Заява виборця, виборча адреса якого знаходиться за межами України, та який перебуватиме в день виборів чи всеукраїнського референдуму на території України, приймається органом ведення Реєстру за вказаним у заяві місцем перебування чи місцезнаходженням виборчої дільниці, дільниці для голосування, яку він просить визначити місцем його голосування, або органом ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
Якщо виборець, який проживає в Україні, та перебуватиме в день виборів за її межами, може звернутися з заявою про тимчасову зміну місця голосування до органу ведення Реєстру за виборчою адресою заявника або до органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
Заява виборця, виборча адреса якого знаходиться за межами України, з проханням тимчасово змінити місце його голосування на виборах, всеукраїнському референдумі на іншу закордонну виборчу дільницю (дільницю для голосування), приймається органом ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.

Роз’яснювальна інформація з найбільш актуальних питань, що стосується тимчасової зміни місця голосування

Куди звертатися із заявою про тимчасову зміну місця голосування?
Якщо виборець проживає чи перебуває за межами України і має намір голосувати на її території, заява подається до:
органу ведення Державного реєстру виборців за вказаним у заяві місцем перебування чи місцезнаходженням виборчої дільниці, яку виборець просить визначити місцем його голосування, або органу ведення Державного реєстру виборців в Міністерстві закордонних справ України.

Чим може бути мотивовано заяву про тимчасову зміну місця голосування?
Законом України "Про Державний реєстр виборців" (стаття 7) передбачає, що звернення виборця про тимчасову зміну місця голосування повинна бути мотивованим.
Зокрема, це може бути робоче відрядження, фактичне проживання не за зареєстрованим місцем проживання, робота або навчання у відповідному населеному пункті або державі, перебування в санаторії.
Указане в заяві мотивування повинно підтверджуватися документами (копіями документів), які додаються до неї. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
УВАГА! Виборці, виборча адреса яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування.

Які документи є достатніми для мотивування заяви про тимчасову зміну місця голосування?
До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. Такими документами, наприклад, можуть бути: довідка про відрядження, довідка з місця навчання, договір найму (оренди) житла, документ, що підтверджує право власності на житло, проїзні документи, путівка в санаторій тощо.

Чи можливо подати заяву про тимчасову зміну місця голосування шляхом надсилання її поштою?
Ні. Заява виборця про тимчасову зміну місця голосування подається до органу ведення Державного реєстру виборців особисто.
При поданні заяви про тимчасову зміну місця голосування громадянин пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, – паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України).

У разі призначення повторного голосування чи потрібно знову змінювати місце голосування?
Так, необхідно. Тимчасова зміна місця голосування без зміни виборчої адреси забезпечує включення виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці одноразово – на день голосування (на конкретну дату).
Тобто у разі призначення повторного голосування з виборів Президента України виборцям, які перебуватимуть не за своєю виборчою адресою та бажатимуть проголосувати, потрібно повторно звернутися до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців щодо тимчасової зміни місця голосування вже на дату проведення повторного голосування.

Чи може орган ведення Державного реєстру виборців тимчасово змінити місце голосування виборцю, який не має зареєстрованого місця проживання?
Процедура тимчасової зміни місця голосування передбачає зміну виборчої дільниці для голосування, до якої виборець відноситься на підставі відомостей про його виборчу, на іншу виборчу дільницю, на яку він просить тимчасово змінити йому місце голосування. Для проведення таких змін у виборця повинна бути визначена виборча адреса, яка зазначатиметься у списку виборців.
У випадку звернення до органу ведення Державного реєстру виборців виборця, в якого немає зареєстрованого місця проживання, йому пропонується визначити свою виборчу адресу за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або звернувшись до органу ведення Державного реєстру виборців за місцем свого проживання.

Чи може орган ведення Державного реєстру виборців тимчасово змінювати місця голосування виборцям на місцевих виборах?
Не може. Частиною сьомою статті 30 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" встановлено, що положення частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" (щодо тимчасової зміни місця голосування) на місцевих виборах не застосовується.

Чи можливо тимчасово змінити місце голосування на дільницю, яка не входить до меж одномандатного виборчого округу, до якого виборець відноситься за своєю виборчою адресою?
Орган ведення Реєстру може тимчасово, на період проведення чергових і позачергових виборів народних депутатів України, змінити місце голосування виборцю на іншу виборчу дільницю, в тому числі поза межами одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру про його виборчу адресу.
УВАГА! Громадянин України, якому тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному багатомандатному окрузі та отримує лише бюлетень для голосування у вказаному окрузі.

Яким чином тимчасова зміна місця голосування без зміни виборчої адреси впливає на реалізацію права голосу під час проведення виборів народних депутатів України?
У разі тимчасової зміни місця голосування в межах відповідного одномандатного виборчого округу, виборець має право голосу як у загальнодержавному багатомандатному так і у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
У випадку якщо виборцю тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого він віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, такий виборець має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та отримує лише бюлетень для голосування у вказаному окрузі.

З якого часу виборець вправі звернутися до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про тимчасову зміну місця голосування?
Заява про тимчасову зміну місця голосування може бути подана виборцем до органу ведення Державного реєстру виборців з дня початку виборчого процесу з відповідних виборів.
Виборчий процес з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року розпочався 28 серпня 2014 року.
Отже, заяву про тимчасову зміну місця голосування виборець може подати у період з 28 серпня по 20 жовтня 2014 року включно.

Інформація про порядок тимчасової зміни місця голосування виборців, виборча адреса яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя під час проведення позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року
Статтею 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" сухопутну територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя визнано тимчасово окупованою.
Відповідно до статті 8 вказаного Закону під час проведення, зокрема, виборів народних депутатів України, голосування громадян України на тимчасово окупованій території не організовується і не проводиться.
Громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, створюються умови для вільного волевиявлення під час проведення позачергових виборів народних депутатів України на іншій території України.
Такі громадяни мають право реалізувати своє право голосу на виборах шляхом тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, звернувшись до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців не пізніш як за п’ять днів до дня голосування.
Заява про тимчасову зміну місця голосування подається виборцем до органу ведення Державного реєстру виборців за вказаним у заяві місцем перебування виборця в день виборів чи місцезнаходженням виборчої дільниці, яку він просить визначити місцем його голосування.
При поданні заяви громадянин повинен пред’явити документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, – паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянство України).
Отже, для реалізації виборцем, виборча адреса якого знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, свого права голосу на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року йому необхідно:
з’явитися до відділу ведення Державного реєстру виборців для подання заяви про тимчасову зміну місця голосування не пізніше 20 жовтня 2014 року;
при поданні заяви пред’явити паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянство України).
Документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування, такі виборці можуть не додавати до заяви.
Орган ведення Державного реєстру виборців сприяє громадянам у визначенні виборчої дільниці та при поданні ними заяви щодо тимчасової зміни місця голосування надає необхідну правову допомогу.

Примірний зразок заяви виборця про тимчасову зміну місця голосування розміщено на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у розділі "Державний реєстр виборців" (тимчасова зміна місця голосування).
Інформацію про адреси та номери телефонів органів ведення Державного реєстру виборців розміщено на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у розділі Державний реєстр виборців .
УВАГА! Громадянин України, якому тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному багатомандатному окрузі та отримує лише бюлетень для голосування у вказаному окрузі.

Немає коментарів:

Дописати коментар


Интернет реклама УБС

Прихильники