28 січня 1918 року, біля станції Крути на Чернігівщині, вступили а нерівний бій сімнадцяти - вісімнадцятирічні українські юнаки, щоб затримати радянські війська Муравйова. Довгий час крутянська трагедія замовчувалась в радянській історіографії. Не знайшла глибокого розкриття ця героїчна і водночас трагічна подія і в дослідженнях сучасних історики.Крути, Крути — мужність і посвята,Вірність, що міцніша понад смерть.Крути, Крути! Горда і завзятаКличе пісня і веде вперед.
Але якщо автори радянської пори прославляли і увіковічу вали сумнівну перемогу Червоної Армії під Кругами, мовчали про звірства матросів, і червоноармійців по відношенню до полонених юнаків, до І всього під Кругами, історики, справедливо оспівуючи мужність і героїзм загиблого цвіту нації, на жаль, не дають правдиву Оцінку тим, хто кинув непідготовлену у військовому відношенні молодь на вірну смерть. Адже трагедія під Кругами була результатом недалекоглядної політики в військових питаннях, яку проводили діячі Центральної ради. Це вони проголосили ІУ Універсалом, що армію потрібно розпустити зовсім, на місце постійної армії завести народну міліцію", що всяке військо є знаряддям поневолення пануючого класу над працюючим народом. Через таку, непродуману, хибну воєнну політику УНР у розбурханому морі революційної стихії, імперіалістичної війни, що продовжувалась, залишилась без надійної збройної сили.
Тому, коли захиталась влада Центральної ради, її керівники в скрутний час замість того, щоб самим взяти в руки гвинтівки і захищати волю, незалежність України, переклали цю справу на плечі не обстріляної молоді. Виникає питання, на що вони розраховували? Хіба вони не розуміли, що ця жменька юнаків (600 чоловік) буде неминуче знищена більшовиками, які мали не тільки кількісну перевагу (3,3 тисячі чоловік), але й володіли великим військовим досвідом. Розуміли, про це свідчать спогади одного з діячів Центральної ради Д.І. Дорошенка, який згадував: "Коли зі сторони Бахмача і Чернігова посунули на Київ більшовицькі ешелони, уряд не міг послати для опору ні одної військової частини.
Тоді зібрали швидко загін студентів-гімназистів старших класів і кинули їх буквально на забій, назустріч чудово озброєним і численним силам більшовиків." Це рішення свідчить про те, що у діячів Центральної ради знову переважали політичні амбіції, бажання будь за що зберегти свою владу взяли верх над здоровим глуздом. Тому справедливо засуджуючи більшовиків за пролиту невинну кров, за звірства під Кругами, ми повинні також осуджувати і дії уряду УНР, який свідомо кинув на смерть, на розтерзання романтичне, не загартоване фізично юнацтво. Критичної оцінки заслуговують і дії військових старшин, які, керували боєм.
Адже, як свідчать Левко Лукасевич і Микола Рябий, вони вибрали дуже невдалу позицію для оборони. "Гиблішої позиції не придумати, — писав М. Рябий, —суцільної лінії фронту нема. Високий залізничний насип розривав позицію на два окремих фронти. Через оцей насип ми не бачимо сусідів, а сусіди нас". Саме це, а також кількісна перевага дозволила муравйовцям в ході бою оточити правий фланг оборони і змусили студентів безладно відходити до станції Круги. Потрібно сказати правду і про зраду деяких військових старшин. Про це говорять факти, які наведені в роботах Д. Дорошенка, Н.Малика, І. Нагаєвського, В, Пальчика, М. Рябого "Штабний поїзд, а разом з ним начальник військової школи Носенко, начальник штабу Богаевський, сотник Тимченко ганебно втекли".
Втекли в самий відповідальний момент бою, залишивши молодь без боєприпасів, без керівництва, без засобів відходу до залізниці. Таким чином, трагедія. під Крутами висвітлила мужність, жертовність, готовність йти на смерть за волю і незалежність України одних і недалекоглядність, підступність, зрадництво, жорстокість інших. Цей невеликий епізод національно-визвольної боротьби — важливі історичні уроки. Крути. Жертви не були марними, справу національне свідомої молоді продовжили інші борці. Подвиг юнаків і сьогодні є для воїнів Української армії прикладом любові до рідного краю, рідної України. Минуть роки, десятки років — століття, але пам'ять . про воїнів-героїв не загине повік.
Немає коментарів:
Дописати коментар